‘Türkiye’nin egemenlik hakkına karşı yapılan yorumları reddediyoruz’ diyen Bakan Çavuşoğlu, Yunanistan’ın Ayasofya açıklamalarıyla ilgili, ‘Hayretle bakıyoruz’ dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun açıklamalarından satır başları şöyle;

(Azerbaycan-Ermenistan sınırında çatışma)

Ermenistan haince bir saldırıda bulundu ve 4 tane kardeşimiz şehit oldu. Burada şunu görüyoruz Ermenistan özellikle yeni çatışma alanları oluşturmak istiyor. Siyasi çözüme bugüne kadar Ermenistan yanaşmadı. Bugüne kadar Ermenistan hiçbir çözüme yanaşmadı. Ermenistan’ın yaptığı kabul edilemez, aklını başına toplasın. Azerbaycan yalnız değildir. Biz tüm imkanlarımızla Azerbaycan’ın yanındayız. Bugün Azerbaycan Dışişleri Bakanı’nı arayacağım, değerlendirme yapacağız.

(Ayasofya Camii’nin ibadete açılması)

Türkiye’nin egemenlik hakkına müdahale edici yapılan yorumları şiddetle reddediyoruz. Buradaki tartışmalar yersiz. UNESCO’nun dünya miras listesi evet doğru ama geçmişte öyle değil miydi? Burasının dokusun bozulmamasını isteyenlerin tercihlerine saygı duyuyoruz. Burası yıllar önce cami olarak hizmete açıldığında hiç bozuldu mu, bozulmadı. Ecdadımızın bize bıraktığı mirası korumak zorundayız. UNESCO’nun bazı açıklamalarını gördük, hayretle karşıladık.[Son dakika… Bakan Çavuşoğlu'ndan Ermenistan'a: Kabul edilemez, aklını başına toplasın

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.