Moblobi.com

Sosyal medya: @Moblobi

Odak Zorluğu Yaratmak!

Bugünkü toplumdaki hemen hemen herkesin farklı platformlarda birçok farklı sosyal medya hesabı var. Bu nedenle, gün boyunca bu platformlardaki hesaplarını ve yayınlarını sık sık kontrol ederler. Aslında bu durum günlük hayatımızda çok fazla yayıldı; Sosyal medyadan koptuğumuz bir an bile psikolojimizi bir şeyi kaçırdığımız hissine sürüklüyor. Bu nedenle her anı sosyal medyada yaşamaya çalışıyoruz ve günlük hayatımızdan kopmaya başlıyoruz. Bu durum sosyal hayatımızı ve dostluklarımızı ciddi şekilde etkiler. Gerçek hayatımıza ve anında ne yaptığımıza odaklanan bir sorunumuz var. Zamanla, tüm bu duygusal durumlar içimizde bazı zihinsel problemleri ortaya çıkarır.

Birçoğumuz sosyal medyaya erişemediğimizde bir şeyleri kaybetme hissine sahibiz. Bu odaklanma bozukluklarına neden olur. Günlük hayatta yaptığımız şeylere odaklanmamızı zorlaştırıyor. Bu sık sık telefonumuzu kontrol etme ihtiyacımız arkadaşlık ilişkilerimizi de olumsuz etkilemektedir. Birbirleriyle konuşan kişilerin yerine zamanla birbirleriyle yazışan kişiler gelir. Bu iletişim sorunları ilişkilerde aksamalara ve kopmalara yol açabilir. Bu durum psikolojimizi olumsuz etkiliyor.

Gerçek Zamanlı Yaşamdan Ayrılmanıza Neden Olabilir!

İnsanlar artık günlük hayatlarının yanı sıra sanal bir hayat yaşamaya başlıyorlar. Bu durum, zaman içinde gerçeklik algımızda sorunlara neden olmaktadır. Özellikle sanal dünyada gerçek dışı yaşamlar ve hatta gerçek dışı fiziksel görüntüler birçok insanı olumsuz yönde etkiler. Mevcut yaşamları hakkında şikayet etmelerine ve umutsuzluğa sürüklenmelerine neden oluyor. İnsanlar kendi hayatlarını yabancılaştırırlar.

Sosyal medya da dışarıda geçirdiğimiz zamanı olumsuz etkiliyor. Çünkü artık dışarı çıkmadan birçok şeyi halledebiliyoruz. Örneğin, alışverişlerinizi çevrimiçi olarak yaparsınız; internet üzerinden arkadaşlarımızla sohbet ediyoruz. Dolayısıyla bu durum, sanal dünyada birçok insanı sosyalleştirirken; gerçek hayatta asosyal olmaya yol açar.

Sosyal medya da üzerimizdeki stresi arttırıyor. Çünkü zaman zaman sosyal medyada maruz kaldığımız içerik ve zorbalık davranışları günlük hayatımıza yansıyor ve bu da yaşadığımız stres yükünü artırıyor.

Uyku düzeninizi bozuyor!

Sosyal medyanın insanlar üzerindeki olumsuz etkileri sadece ruhsal değildir. Sosyal medyanın da bazı fiziksel etkileri vardır. Bunlardan biri, aldığımız mavi ışığın neden olduğu fiziksel hasardır. Birçoğumuz günümüzün çoğunu ekranlara bakarak geçiriyoruz. Özellikle geceleri uyumadan önce sosyal medyaya bir göz atıyoruz. Hatta aralarındaki uykuyu bile kontrol ediyor; Sabah uyandığınızda, sosyal medya hesabınızı telefonlarımızda ilk kez kontrol ediyoruz. Bu durum çok daha fazla mavi ışığa maruz kalmamıza neden oluyor. Özellikle geceleri ortaya çıkan mavi ışık uyku düzenimizi olumsuz etkiler; Ayrıca melatonin hormonunun hasar görmesine neden olur.

Omurga Ellerinizi Ve Gözlerinizi Değiştiriyor!

Sosyal medyanın fiziğimize etkilerinden biri omurga ve göz bozukluklarıdır. Telefonlarımızı düşünmüyoruz, çünkü yaşadığımız otobüs anal hayatından kopmak istemiyoruz. Bu durum omurgamızda bazı sorunlara neden olur. Özellikle boyun bölgesinde ağrıya neden olur ve zamanla vücudunuzda bazı duruş bozuklukları ortaya çıkar. Boynunuzda ve parmaklarınızda bazı eklem problemleri var. En büyük etki şüphesiz gözlerimizde meydana geliyor. Telefon ekranlarında küçük metinler görmeye çalışmak ve zamanla mavi ışığa maruz kalmak gözlerimizde ciddi görme sorunlarına neden olur.

Elbette, bu çevrimiçi dünyayı içinde yaşadığımız teknoloji toplumunda bırakmak imkansızdır. Sosyal medyadan uzak durmak, çevrimiçi kalmak için teknoloji haberlerini takip etmek gereklidir. Bununla birlikte, sanal hayatımızda gerçek hayatımızdan daha fazla zaman geçirmek, bahsettiğimiz fiziksel ve zihinsel sorunlara neden olabilir. Bu nedenle sosyal medyada geçirdiğiniz zaman konusunda dikkatli olmanızda fayda var.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.